Toszkána ünnepe
Egy felvilágosult, akkoriban a világon egyedüllálló reformra emlékezik Toszkána minden évben november 30-án
1786 november 30-án égtek a kínzószerszámok és lobogott a tűzben a bitófa a firenzei Bargello, azaz a régi bötrön udvarán a város lakóinak az örömujjongásától kísérve. Ezen a napon ugyanis Péter Lipót toszkán nagyherceg egy rendelettel, a világon először, megszüntette a toszkán nagyhercegség területén a halálbüntetést, amelynek alkalmazása szerinte a "barbár népekre jellemző". Ezzel egyidejűleg betiltotta a kínzóeszközök használatát a vallatások során, s ezzel szintén egy a középkorban megszokott módszert helyezett törvényen kívül. A dekrétum kihirdetése után Toszkánában mindenhol elégették a bitófákat és a kínzó szerszámokat. Firenzében erre a jelképes eseményre a Bargello (központi börtön) épületének az udvarán került sor ünnepélyes keretek között. Erre a felvilágosodás szellemében született törvényre emlékezik meg minden évben Toszkána ezen a napon.
Péter Lipót 1765 és 1790 között állt a toszkán nagyhercegség élén, de a magyar történelemből is ismerjük őt. Mária Terézia harmadszülött fia, aki a bátyjának II. József császárnak a halála után visszatért Bécsbe, s 1790 és 1792 között a császári tisztet töltötte be. Toszkánában egy felvilágosodott minta államot alakított ki az élet minden területére kiterjedő reformjaival, amelyek teljesen átalakították a nagyhercegséget.
A büntető törvénykönyv reformjára és a halálbüntetés eltörlésére egy emléktábla emlékeztet a firenzei városháza, a Palazzo Vecchio udvarán.
Toszkána
Ünnep
Habsburgok