Richard Ginori porcelánmanifaktúra
A porcelánkészítés titkát hosszú évszázadokon keresztül a kínaiak őrizték, a gyártásának a pontos receptje egészen a 18. századig ismeretlen maradt Európában.
Toszkánában Carlo Ginori márki volt az aki először megpróbálkozott egy porcelánmanufaktúra alapításával, 1735-ben Firenze határában, Doccia faluban lévő villájában nyitotta meg az üzemet, amely még mindig létezik, s részben még mindig a Ginori család nevét viseli. Egészen 1896-ig a család leszármazottai a vállalat tulajdonosai, amikor is a milánói Ceramica Richard cég és a Ginori manufaktúra fúziójából létrejön a Richard Ginori nevet viselő új vállalkozás, amely 2013-tól a Gucci cég tulajdonában van.
A kezdetekben maga Carlo Ginori, a cég alapítója a legféktelenebb kísérletező. Otthonosan mozog a kémiai tudományok terén, végtelen fantáziával és vállalkozószellemmel megáldott férfiú, ő maga felügyeli a legjobb minőségű alapanyagok kiválogatását, a különböző összetevők ideális kikeverését, a megfelelő égetőkemencék megtervezését. Mindenben jártas, mindig jelen van, ő a lelke a manufaktúrának.
Az első igazi porcelántermékek öt éves kemény munka után, csak 1740-ben kerülnek innen ki. Néhány kézzel festett csészéről van szó, amelyeket a cég képviselői az eljövendő toszkán nagyhercgnek, Mária Terézia férjének, Lotharingiai Ferenc Istvánnak visznek ajándékba, Bécsbe. Egy nagyon ügyes marketingfogással állunk szemben, így vezetik be az európai uralkodók tudatába a vállalkozás nevét, így ismertetek meg a leendő potenciális vevőkkel az első árucikkeket.
Ügyeskezű mestereinek és a tervező művészek fantáziájának köszönhetően a Docciai vállalkozás hamarosan Európa szerte híressé vált. Az innen kikerült hófehér, elegáns , hajszálvékony, szinte áttetsző porcelántárgyak rendkívül nagy népszerúségnek örvendenek, a Ginori márkajelzés garanciává válik a kifinomult ízlésű, a szépet szerető európai arisztokrata és uralkodó családok köreiben.
A legrégebbi díszítőelemek viszonylag egyszerűek: fehér alapon kék mintás motívumok, virágdíszítések, a kínai hatást tükröző tájképek. A formákban rejlő lehetőségeket is mesterien kiaknázzák, 18. század végén rendkívül népszerűek a fonott szöveteteket utánozó elemek. Később pedig megjelennek a jóval gazdagabb aranyozott szegélyek, s az aranyszín is a díszítéseken.
A 19. század közepén Leopoldo Carlo Ginori Lisci francia porcelánfestőművészeket hív a docciai üzembe, s velük megújítja a hagyományos formanyelvet.
1923 és 1933 között egy neves olasz formatervező, Gió Ponti veszi kézbe a cég művészeti vezetését, aki új elemekkel, elősorban a mitológiból vett stilizált motívumokkal gazdagítja a hagyomás repertoárt.
A manufaktúra történelmi márkaboltja a Ginori család firenzei palotájának a földszintjén található. Inkább egy múzeumra vagy egy képzőművészeti galériára emlékeztet az üzlet kazettás mennyezetével, bársonybevonatú székekkel, fával bélelt falaival, amelyek mintegy keretbe foglalják a szebbbnél szebb porcelánterméket, mintegy megteremtve egy nemesi villa hangulatát. Az óriási helyiség hátsó részében egy szecessziós stílusú növényekkel teli téli kertben ér véget a bemutatóterem.
A hagyományos mintájú étkészletektől kezdve a legújabb kézzel festett modellekig minden megtalálható itt.
A márkabolt címe: Firenze, Via Rondinelli 17
Néhány híres kollekció:
Íriszkert kollekció (Giardino dell’Iris)
Firenze egyik szimbóluma az íriszkert a Michelangelo tér mellett, ezért esett a választás erre a virágra. A kézzel festett különböző színekben pompázó virágokat a 19. századi botanikai kézikönyvek illusztrációi ihlették.
A Régi Ginori (Vecchio Ginori) kollekció:
A porcelánnak mint anyagnak az egyszerűségét hangsúlyozza ez a hófehér, nemes vonalú, egyszerű kollekció, utalván a manufaktúra első termékeire.
Tavasz (Primavera)
A Veccho Ginori elegáns formájú porcelánjaira tavaszi virágok kerülnek. Csak az étkészlet levesestáljának a kifestésére 16 órás munka szükséges. A virágok szirmait az aprólékos festés után aranyszálakkal díszítik.
Toszkána
Sárga, zöld, kék és rózsaszín keretben toszkán tájképeket ábrázolnak a mesterek.
Tájképek (Paesaggi)
Egyedi, a művészek fantáziáját dicsérő mezők, erdők, ligetek, tájképek láthatók a termékeken.
Firenze
Porcelán
Ginori